Zkrácený úvazek – jak zkrátit úvazek, co je potřeba vědět?

Práce na zkrácený úvazek je trendem, který láká především mladé ročníky. O zkrácený úvazek může mít zájem nejen ten, kdo chce v práci trávit méně času. Co všechno práce na zkrácený úvazek obnáší, jak na zkrácení pracovního úvazku a jak si vůbec zaměstnání na zkrácený úvazek najít?

Každý asi tuší, co si pod pojmem práce na zkrácený úvazek představit. Jak uvádí zákoník práce, délka běžné pracovní doby je 40 hodin týdně. Zkrácený úvazek je pak v tomto zákoníku popisován termínem „kratší pracovní doba . Tento typ úvazku je nejčastěji poloviční, může však být i třetinový či čtvrtinový. 

Pro koho je práce na zkrácený úvazek?

Existují zaměstnanci, kteří mají na zkrácený úvazek nárok ze zákona. O které skupiny zaměstnanců se jedná?

  • těhotné ženy
  • osoby pečující o dítě mladší 15 let
  • osoby pečující o jinou osobu, jež je závislá na cizí pomoci

O zkrácení pracovního úvazku však může zažádat každý zaměstnanec. O tom, zda mu bude vyhověno, rozhodne zaměstnavatel. Nabídky práce na zkrácený úvazek zaujmou především studenty, kteří chtějí vydělávat, avšak studium jim to časově neumožní.

O zkrácení pracovního úvazku může uvažovat také každý, koho zajímá work-life balance. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je totiž něco, o co nyní usiluje čím dál více lidí. Tato forma úvazku se také může hodit pro penzisty nebo začínající podnikatele.

Před krácením úvazku je však vhodné popřemýšlet nad alternativami. Zaměstnanci, kteří nechtějí v práci trávit celý den, se mohou poohlédnout po práci z domova. Mezi populární práce na doma patří např. copywriting.

Jak požádat o zkrácený úvazek?

Žádost o zkrácení pracovní doby se podává písemně. V žádosti je potřeba uvést zejména důvody pro zkrácení úvazku a dále co nejpřesnější podobu nového pracovního úvazku. Zaměstnanec tedy musí uvést, jak si kratší pracovní dobu představuje.

Jedná se chození do práce jen některé dny v týdnu? Kolik hodin denně chce zaměstnanec pracovat? To vše je nutné do žádosti zahrnout. Zaměstnavatel může žádosti vyhovět – v takovém případě je nutné všechny podrobnosti zahrnout do nové pracovní smlouvy.

Zaměstnavatel však žádost může také odmítnout. Na vymáhání kratšího úvazku totiž neexistuje zákonný nárok. K odmítnutí žádosti však zaměstnavatele často musí nutit vážné důvody. Zkrácení pracovního úvazku tak samo o sobě není ničím složitým, z velké části však záleží na zaměstnavateli. Komplikace pak může přinést i řešení nové smlouvy.

V žádosti je potřeba uvést zejména důvody pro zkrácení úvazku a dále co nejpřesnější podobu nového pracovního úvazku.
V žádosti je potřeba uvést zejména důvody pro zkrácení úvazku a dále co nejpřesnější podobu nového pracovního úvazku.

Hlavní pracovní poměr na zkrácený úvazek nebo DPP?

Schválení žádosti zaměstnavatelem je teprve prvním krokem. Dále je potřeba pořádně si rozmyslet, zda nové podrobnosti zkráceného úvazku vložit do klasické smlouvy nebo DPP. Obě možnosti se pojí s vlastními specifiky.

U dohody o provedení práce zaměstnavatel neodvádí pojištění a zaměstnanec je tedy povinen platit si minimálně zdravotní pojištění. Tato povinnost se netýká studentů, důchodců a rodičů na rodičovské dovolené, za které tyto poplatky hradí stát.

Pro mnohé může být výhodnější klasická pracovní smlouva, která je stejná jako u hlavního pracovního poměru. V tomto případě zaměstnavatel za zaměstnance odvádí daně a platí pojištění. U platby zdravotního pojištění je však nutné ohlídat, aby byl příjem vyšší než minimální mzda.

Nabídka práce na zkrácený úvazek

Zkrácení pracovního úvazku ve stávající práci je jednou z možností. Je však také možné prozkoumat trh nabídek prací na zkrácený úvazek, které kratší pracovní dobu nabízí rovnou. Tyto nabídky práce je možné sledovat na portálech jako:

  • prace.cz
  • jobs.cz

Ve filtrech stačí zadat požadovaný typ úvazku a zobrazí se všechny volné pozice. Nutno však podotknout, že nabídky práce na zkrácený úvazek nejsou velmi populární, alespoň v České republice.

Dovolená při zkráceném úvazku – novinky od roku 2021

Nárok na dovolenou při zkráceném úvazku zůstává, existují zde však určitá specifika. Rok 2021 navíc přinesl změny ve výpočtu dovolené při zkráceném úvazku, které je dobré pořádně si prostudovat. Jak to bylo s dovolenou dříve a jak si spočítat dovolenou dnes?

Dovolená při zkráceném úvazku kdysi závisela především na tom, kolik dnů zaměstnanec odpracoval za týden. Pokud zaměstnanec pracoval 5 dní v týdnu, měl nárok na 20 dní dovolené. Pokud však do práce docházel např. jen 2 dny týdně, měl nárok pouze na 8 dní dovolené.

Od ledna 2021 je dovolená při zkráceném úvazku počítána na základě odpracovaných hodin za týden, nikoliv dní.
Od ledna 2021 je dovolená při zkráceném úvazku počítána na základě odpracovaných hodin za týden, nikoliv dní.

Jak je na tom zkrácený úvazek a dovolená dnes? Od ledna 2021 je dovolená při zkráceném úvazku počítána na základě odpracovaných hodin za týden, nikoliv dní. Výpočet dovolené při zkráceném úvazku tedy bude vypadat následovně:

  • týdenní pracovní doba x počet týdnů dovolené = počet hodin dovolené

Pokud je tedy týdenní pracovní doba 20 hodin a zaměstnavatel nabízí 4 týdny dovolené, bude mít zaměstnanec pracující na zkrácený úvazek nárok na 80 hodin dovolené.

Změny ve výpočtu dovolené jsou pro zaměstnance na zkrácený úvazek méně výhodné než kdysi. Pokud je však základní dovolená vyčerpána, i zaměstnanec pracující na kratší úvazek má nárok na neplacené volno.

Zkrácený úvazek a práce přesčas

Dalším důležitým bodem zkráceného úvazku je také práce přesčas. Zaměstnanec může odpracovat vyšší počet hodin, než stanovuje zkrácený úvazek. Za tyto hodiny navíc však bude zaměstnanec odměněn pouze v rámci běžné mzdy

Nárok na proplacení přesčasů se zaměstnance týká až tehdy, když odpracuje vyšší počet hodin než stanovuje klasická týdenní pracovní doba (40 hodin týdně).

 Nárok na proplacení přesčasů se zaměstnance týká až tehdy, když odpracuje vyšší počet hodin než stanovuje klasická týdenní pracovní doba.
Nárok na proplacení přesčasů se zaměstnance týká až tehdy, když odpracuje vyšší počet hodin než stanovuje klasická týdenní pracovní doba.

Zkrácený úvazek a nárok na stravenky

Stravenky jsou jedním z oblíbených benefitů zaměstnanců, nejedná se však o samozřejmost. Nárok na stravenky vzniká, jestliže zaměstnavatel stravenky poskytuje na základě dohody v kolektivní smlouvě či na základě vnitřního předpisu.

Zkrácený úvazek nárok na stravenky nijak neovlivňuje. Stravenky jsou totiž poskytovány za každý odpracovaný den, pokud směna trvá alespoň 3 hodiny. Pokud tedy zaměstnanec do práce dochází jen některé dny v týdnu, dostane stravenky jen za konkrétní odpracované dny.

Výhody a nevýhody pracování na kratší úvazek

Hlavní výhodou jakéhokoliv zaměstnání na zkrácený úvazek je menší počet odpracovaných hodin a tím větší prostor pro osobní život. Pracovník si může své povinnosti lépe rozložit, více si odpočinout a tím se vyhnout syndromu vyhoření.

Výhodu práce na částečný úvazek pocítí také ženy, které se připravují na těhotenství. Ženy před těhotenstvím běžně pracují na plný pracovní úvazek a při péči o dítě poté nepracují vůbec. Po několika letech péče o dítě se poté opět vrací do práce na plný úvazek.

Práce na kratší úvazek může tento velký skok výrazně snížit. Je dobré myslet na to, že částečný úvazek je výhodný zejména v případě klasické pracovní smlouvy. U této smlouvy totiž veškeré daně a pojištění za pracovníka platí zaměstnavatel.

Nevýhodný je samozřejmě menší výdělek než u klasického pracovního poměru. Nevýhody se také mohou pojit s částečným úvazkem na DPP. V takovém případě si totiž zaměstnanec hradí zdravotní pojištění sám jako samoplátce. Nevýhody také přinesl rok 2021 a s tím i novelizovaný nárok na dovolenou.

Jak kompenzovat nižší výdělek u kratšího úvazku?

Jednou z hlavních nevýhod je menší výdělek. Jak si v takové situaci pomoci? Jedním z řešení může být vhodná investice peněz, která může přinést atraktivní pasivní příjem. Peníze lze investovat mnohými způsoby, u kterých záleží zejména na tom, do jaké míry jsou riskantní a výdělečné.

Investování do nemovitosti je například považováno za jednu nejdostupnějších forem investic. Dále je možné investovat do drahých kovů. Zde je nejprve nutné si zjistit, kde koupit investiční zlato či investiční stříbro a dále se podívat na jejich aktuální cenu.

Koho investování neláká, může se poohlédnout po jiných způsobech pasivního příjmu. Sem patří například affiliate marketing. Na velmi podobném principu jako affiliate marketing funguje také cashback.

Copyright © 2021 duveryhodnafirma.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang