Úvěry ze stavebního spoření

Úvěry ze stavebního spoření jsou poměrně oblíbené. Ve své podstatě je možné využít dva druhy úvěrů ze stavebního spoření a to řádný úvěr a překlenovací úvěr. Řádný úvěr ze stavebního spoření představuje možnost využít peněžních prostředků, která je nadstandardně výhodná a kopíruje podmínky, které byly sjednány při uzavírání smlouvy o stavebním spoření. Na druhé straně stojí překlenovací úvěr ze stavebního spoření, který je nepatrně dražší, ale stále výhodnější než řada jiných úvěrů na trhu. Jak ale funguje stavební spoření, jak vybrat stavební spoření a na co vše využít peníze ze stavebního spoření?

Úvěry ze stavebního spoření je možné využít jak u řádného úvěru, tak u překlenovacího úvěru. Jaké faktory ale rozhodují o úvěru a jak vlastně funguje stavební spoření?

Faktory rozhodující o úvěru

Mezi nejčastější faktory, které zabraňují využití řádného úvěru ze stavebního spoření, patří příliš krátká doba spoření, příliš málo prostředků vložených na účet stavebního spoření nebo kombinace obojího.

Stavební spořitelny mají na výpočet možnosti využití řádného úvěru ze stavebního spoření své specifické metody a čísla, takže je v konečném důsledku velice složité určit, co přesně hraje nejvýznamnější roli. -Nicméně délka trvání a částka na účtu jsou těmi rozhodujícími faktory, které to mohou výrazně ovlivnit.

Jak funguje stavební spoření?

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření se může uzavřít až na dobu neurčitou, ale podmínkou pro vyplacení státní podpory je tzv. vázací lhůta, která musí trvat minimálně šest let. Teprve po tomto období může dojít k vypovězení smlouvy a vybrání celkového vkladu, nebo lze smlouvu dále prodloužit.

Stavební spoření je ideální pro ty, kteří si mohou dovolit šetřit stranou nějaké finance s tím, že je v následujících šesti letech nebudou potřebovat. Pokud se totiž klient rozhodne naspořenou částku vybrat dříve, než před uplynutím zmíněných šesti let, přijde o státní příspěvek a navíc bude muset s největší pravděpodobnosti uhradit poplatek za předčasné ukončení smlouvy.

To, jakou částku bude klient stranou spořit záleží pouze na něm. Přesto se ale vyplatí dávat stranou alespoň dvacet tisíc ročně, měsíčně tedy necelé dva tisíce korun, aby klient dosáhl na maximální příspěvek dva tisíce korun.

Jak vybrat stavební spoření?

Jak vybrat stavební spoření?

Vybrat nejlepší stavební spoření není v konečném důsledku jednoduchá záležitost. Přestože by se mohly jednotlivé nabídky navzájem podobat, není tomu tak. Liší se především úrokové sazby a poplatky.

Co může pomoci při rozhodování, jak vybrat stavební spoření?

Stavební spoření zdarma

Nejlepší stavební spoření lze také získat díky mnoha akcím, které mohou během rozhodování rozhodnout. Akce stavebního spoření často přicházejí s časově omezenými nabídkami s příslibem stavebního spoření zdarma, tzn. s nulovými poplatky za sjednání nebo vedení účtu.

Nicméně stavební spoření zdarma je většinou poskytováno pouze na určitou a relativně omezenou dobu a je tak potřeba s tímto faktem při výběru počítat.

Stavební spoření – srovnání

Ke srovnání stavebních spoření můžou pomoci kalkulačky stavebního spoření, které je možné najít online na internetových stránkách nejen jednotlivých poskytovatelů.

Další možností je využití nezávislých portálů, které mohou z široké nabídky na trhu určit tu nejvýhodnější a nalézt tak to nejlepší stavební spoření.

Stavební spoření pro děti – srovnání

Přestože ve většině případů stavební spoření slouží k pořízení bydlení, nebo na jeho rekonstrukci, peníze je možné využít v podstatě na cokoli.

Právě s dětmi se stavební spoření pojí nejčastěji. Velmi často zakládají rodiče stavební spoření pro děti hned po jejich narození. Díky tomu mají při dovršení plnoletosti slušnou finanční zásobu a příjemnější start do dospělého života.

Stavební spoření poslouží i dospělým vytvářet si finanční rezervu na důchodSnem lidí je bydlet ve vlastním. Proto si v neposlední řadě stavební spoření sjednávají také ti, kteří v horizontu několika let plánují pořízení vlastního bydlení.

Nejvýhodnější stavební spoření

Nejvýhodnější stavební spoření kalkulačka

Úvěr ze stavebního spoření – kalkulačka

Stavební spoření je dlouhodobě oblíbený finanční produkt a jedna z nejvýhodnějších a nejbezpečnějších forem spoření. Výhodnou se stává především díky státnímu příspěvku. Jaké další výhody stavební spoření nabízí a jaké má nevýhody?

Bezpečnost investice zaručuje Zákon o bankách č. 21/1992 Sb., kde je stanoveno pojištění všech vkladů až do výše 100 tisíc eur, tedy cca 2,6 milionů korun.

Jak funguje stavební spoření

Stavební spoření se uzavírá na dobu neurčitou, avšak podmínkou pro vyplacení státní podpory je vázací lhůta minimálně 6 let. Po tomto období může dojít k vypovězení smlouvy a vybrání celkového vkladu, nebo lze smlouvu dále prodloužit.

Stavební spoření je ideální volbou pro ty, kteří mohou dávat stranou určitou finanční hotovost a nepředpokládají, že by ji v horizontu 6 let potřebovali vybrat. Pokud se přesto rozhodnou naspořenou částku vybrat před uplynutím vázací doby, přijdou o státní příspěvek a zpravidla bude nutné uhradit poplatek za předčasné ukončení smlouvy.

Výše vkladů stavebního spoření záleží na každém klientovi, nicméně není špatné zde trochu počítat. Státní podpora stavebního spoření činí max. 10 % z ročně vložené částky, která je nižší než 20 tisíc korun. Je-li naspořená částka vyšší, činí státní podpora 2 000 korun.

Optimální příspěvek na stavební spoření je proto 1 700 Kč měsíčně – tedy takový, aby v součtu za rok dosahoval zhruba 20 000 korun.

Vklady na stavební spoření přitom nemusí mít jen měsíční periodicitu. Stejně tak lze zvolit čtvrtletní, půlroční nebo roční příspěvky. Problematické nejsou ani nepravidelné vklady nad rámec sjednaného spořicího kalendáře.

Stavební spoření, poplatky a sankce

Co je často negativně zmiňováno v souvislosti se stavebním spořením, jsou poplatky. Běžně si je účtují všechny stavební spořitelny.

 • Poplatek za uzavření smlouvy. Ten se stanoví z předem dané cílové částky. Obvykle se jedná o 1 % z cílové částky
 • Poplatky za vedení účtu. Sazba závisí na konkrétní stavební spořitelně, jedná se průměrně o 300 Kč ročně

Prvních 6 let spoření se nedoporučuje s vkladem manipulovat. Klient může své peníze vybrat i předčasně, ovšem zaplatí sankce a přijde o úroky i státní příspěvek. Navíc, pokud dojde k předčasnému ukončení smlouvy, nedostáne klient své peníze ihned. Obvyklá výpovědní doba dosahuje 3 až 6 měsíců.

Na co využít peníze ze stavebního spoření

Stavební spoření primárně slouží k pořízení či rekonstrukci bydlení, avšak využít lze peníze na cokoliv – na bydlení, k pořízení nového auta, na splacení jiných úvěrů, případně na na studia dětí.

Právě s dětmi se stavební spoření pojí nejčastěji. Velmi často zakládají rodiče stavební spoření pro děti hned po jejich narození. Díky tomu mají při dovršení plnoletosti slušnou finanční zásobu a příjemnější start do dospělého života.

Stavební spoření poslouží i dospělým vytvářet si finanční rezervu na důchodSnem lidí je bydlet ve vlastním. Proto si v neposlední řadě stavební spoření sjednávají také ti, kteří v horizontu několika let plánují pořízení vlastního bydlení.

Úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření poskytují stavební spořitelny až do výše cílové částky. Jedná se o sumu odpovídající rozdílu mezi naspořenou a cílovou částkou. Kalkulačka úvěru ze stavebního spoření nabídne lepší představu o jeho výši.

Jaké výhody nabízí úvěr ze stavebního spoření?

 • fixní úroková sazba po celou dobu splácení úvěru
 • lze jej kdykoliv a bez sankcí předčasně splatit
 • není nutné zastavovat nemovitost

Zatímco uspořené finanční prostředky může člověk využít na cokoliv, peníze z úvěru ze stavebního spoření musejí být využity pouze pro bydlení.

Nemusí se přitom jednat jen o pořízení nového bytu nebo domu, akceptují se i následující možnosti:

 • nákup pozemku
 • projektová dokumentace
 • úhrada jiných půjček a úvěrů na bytové účely
 • daň z převodu nemovitosti
 • pořízení družstevního bytu
 • vypořádání dědických nebo družstevních podílů
 • požární zabezpečení a bezpečnostní zajištění bydlení
 • opravy, rekonstrukce a modernizace
 • půdní vestavby

Úvěr ze stavebního spoření může získat ten, kdo má sjednané stavební spoření alespoň po dobu 2 let a má v rámci stavebního spoření naspořenou požadovanou částku (nejčastěji 40 nebo 50 %).

Stavební spoření – kalkulačka

Překlenovací úvěr – kalkulačka

Překlenovací úvěr je využíván v takových případech, kdy není z nějakého důvodu možné využít úvěr řádný. Nejčastěji se ale jedná o nesplnění některého z faktorů (podmínek), které řádný úvěr vyžaduje. Tento překlenovací úvěr je pak využit dočasně, než je daná podmínka splněna a úvěr automaticky přejde do řádného úvěru ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěr neboli meziúvěr se uzavírá před skončením stavebního spoření v případě, že jsou finanční prostředky potřeba dříve. O meziúvěr lze požádat v každé tradiční stavební spořitelně, pro jeho získání je však potřeba splnit určité podmínky.

Pokud má někdo stavební spoření, může využít i pohotovostní úvěr. Využívají ho zejména budoucí kupující, kteří ještě nemají vybranou nemovitost, avšak chtějí být o krok před ostatními.

S výběrem nejvýhodnějšího překlenovacího úvěru pomohou kalkulačky a srovnavače překlenovacích úvěrů – kalkulačky jsou dostupné na různých stránkách online, popřípadě přímo na webu dané spořitelny.

Díky kalkulačce překlenovacích úvěrů lze během pár minut zjistit výši poplatku za uzavření smlouvy a vedení úvěru, úrokovou sazbu, možnost předčasného splacení a další potřebné informace.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření – kalkulačka

ČMSS – kalkulačka

Stavební spoření u ČSOB (dříve ČMSS) je známější jako stavební spoření s Liškou. Uzavírá se na pobočkách nebo on-line. Před uzavřením smlouvy si lze spočítat spoření na ČMSS kalkulačce online.

Úrokové sazby, poplatky a daně

 • Základní roční úroková sazba z vkladů 1,0 %
 • Za pravidelné měsíční spoření v tarifní variantě Standard Spořicí roční úrokový bonus 0,5 %
 • Uzavření smlouvy je zdarma
 • Poplatek za vedení vkladového účtu 360 korun ročně
 • Úroky z vkladů jsou ze zákona zdaněny 15 %
 • Vypovězení smlouvy po 3 letech bez sankcí

řádný úvěr ze stavebního spoření může zájemce požádat po 2 letech trvání smlouvy o stavebním spořeníÚroková sazba 4 % p.a. je platná po celou dobu splácení.

Komerční banka – stavební spoření kalkulačka

Stavební spoření se řadí k nejoblíbenějším spořicím produktům, a to zejména díky státnímu příspěvku 2 000 Kč ročně.

Výhodou stavebního spoření KB je možnost zvolit výši a frekvenci vkladů.

Při splnění podmínek mohou klienti získat tzv. překlenovací úvěr ze stavebního spoření ve výši až 800 000 Kč.

Stavební spoření – Raiffeisenbank (Raiffeisenbank stavební spoření)

Pomocí stavebního spoření si lidé zpravidla šetří na vlastní nemovitost nebo rekonstrukci, lze jej však využít téměř na cokoliv. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších spořicích produktů, a to díky možnosti získat státní příspěvek, úlevy na daních a příspěvek od zaměstnavatele.

Společnost Raiffeisenbank stavební spoření nabízí s možností státní podpory 10 % z vkladů (až 2 000 Kč ročně) a garantovaným úrokem 1,2 % ročně. Výnos může dosáhnout až 3,8 % za rok.

Proč zvolit stavební spoření u Raiffeisenbank?

 • Mladí do 25 let mohou dosáhnout celkového zhodnocení až 4 % p.a.
 • Vklady jsou pojištěny až do výše 100 000 EUR
 • Po 6 letech lze naspořené peníze využít na cokoliv
 • Klienti mohou získat překlenovací úvěr s lepšími podmínkami

Výši i frekvenci vkladů si klient určuje sám. Pro získání maximální státní podpory pro stavební spoření, které činí 2 000 Kč, je však nutné vložit alespoň 20 000 Kč ročně (v prvním roce spoření také částku ve výši poplatku za uzavření smlouvy).

Moneta – stavební spoření

Moneta nabízí zhodnocení stavebního spoření až až 6,6 %, případně svým klientům nabízí další odměny.

Vložte do konce roku 100 000 Kč a kromě maximální státní podpory 2 000 Kč získáte navíc:
+ 2 000 Kč za novou smlouvu
+ 2 500 Kč jako bonus 2,5 % z vkladu
+ 2 500 Kč úrok z vložených peněz
Pak již stačí jen každý rok pravidelně spořit.

Bonus za první vklad 2,5 % získáte při vkladu od 50 000 Kč.

Novým klientům, kteří u nás ještě nemají běžný účet, dáváme nyní ještě 1 000 Kč za jeho sjednání.

Stavební spoření – Air Bank

ČSOB – stavební spoření

Žádost o ukončení stavebního spoření – Raiffeisen formulář

Stavební spoření – úrok

Stavební spoření akce

Zákon o stavebním spoření

Stavební spoření se řídí zákonem o stavebním spoření č. 96 /1993 Sb. Mohou jej poskytovat:

 • ČSOB Stavební spořitelna (dříve Českomoravská stavební spořitelna, neboli ČMSS)
 • Raiffeisen stavební spořitelna
 • MONETA Stavební spoření (dříve Wüstenrot)
 • Komerční banka Stavební spoření
 • Modrá pyramida stavební spořitelna
 • Stavební spořitelna České spořitelny

Může být matoucí, že stavební spoření nabízejí i bankovní instituce. Jedná se o zprostředkování nabídky stavebních spořitelen, které jsou často součástí větší finanční skupiny. Stavební spoření Air Bank se zatím na trhu nevyskytuje.

Státní podpora stavební spoření

Maximální státní podpora je v jednom kalendářním roce dva tisíce korun na fyzickou osobu (právnické osoby na příspěvek nárok nemají). Výpočet je deset procent z částky, která je naspořená. Kdo má na státní podporu stavebního spoření nárok?

Nárok na takovou podporu má občas České republiky ale také Evropské unie, který má povolení k pobytu v České republice a české rodné číslo.

V případě, že má klient více účtů stavebního spoření, stát přispěje na všechny, u kterých si o příspěvek dotyčný zažádá, nicméně maximální výše takové podpory jsou zmíněné dva tisíce korun za rok. Státní podpora stavební spoření je totiž vázána na osobu.

Nicméně takový příspěvek má určitá omezení. V případě, že stát přispěje na stavební spoření, musí se všechny odpovídající finance nechat ležet na účtu minimálně šest let. V případě, že se na peníze sáhne dřív a peníze si tak žadatel vybere, automaticky ztrácí nárok na příspěvek od státu a propadne tak státu.

úvěr ze stavebního spoření kalkulačka

překlenovací úvěr

hypotéka pro mladé

Nejlepší stavební spoření

Stavební spoření – porovnání

Copyright © 2022 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang