Studentská půjčka – srovnání, recenze, zkušenosti

Ačkoliv Česká republika disponuje velkým množstvím kvalitních státních vysokých škol, je studium výraznou finanční přítěží. Náklady na živobytí, pomůcky, kurzy, zahraniční pobyty. Na to všechno úspory vždy zkrátka nestačí. Řešením je studentská půjčka. Kdo ji nabízí? A lze věřit nebankovním poskytovatelům? 

V západních zemích, kde vysokoškolské studium stojí statisicíce, až miliony korun, představuje půjčka pro studenty naprosto běžný produkt. Většina českých studentů oproti tomu využívá státních, tedy neplacených vysokých škol, a proto je i nabídka studentských půjček omezená

Jelikož se jedná o úvěr bez doložení příjmu, nabízí ho jen velmi málo bank. Mladým lidem nabízejí spíše jiné alternativy úvěru, například kreditní kartu bez doložení příjmu či kontokorent.

Studentská půjčka se řadí mezi účelové úvěry a je určená k pokrytí výdajů spojených se studiem. Některé společnosti ji umožňují využít pouze na úhradu školného, podmínky jiných jsou benevolentnější.

Jejich půjčky tak mohou posloužit k zaplacení ubytování, kurzů a zahraničních studijních pobytů či nezbytných studijních potřeb, například notebooku.

Půjčky pro studenty – podmínky

Aby bylo žadateli o studentskou půjčku vyhověno, musí splňovat určitá kritéria. Nejedná se však o žádné nadmíru přísné podmínky a splnit je dokáže většina studentů. 

Ty nejdůležitější podmínky půjčky pro studenty, jejichž splnění vyžaduje každá banka:

Bez dokladu, který potvrzuje studium, se klient neobejde. Stejně tak je nutné se věkem vejít pod hranici 26 let. Ke kladnému vyřízení žádosti je také nezbytné vlastnit bankovní účet, půjčku na ruku bez účtu totiž banky zpravidla na nevyplácí.  

Studentské půjčky nebývají poskytovány v hotovosti, nýbrž na účet.

Někteří poskytovatelé trvají na splnění i dalších podmínek. Například u úvěrů nad 30 000 Kč se již nejedná o půjčku bez ručení. Výjimkou u půjček pro studenty není ani nutnost doložení příjmu. 

Studentské půjčky – výhody

Studentská půjčka oproti běžným spotřebitelským úvěrům samozřejmě znamená řadu výhod. 

Mezi ty nejzásadnější přednosti půjčky pro studenty patří: 

  • možnost splacení až po ukončení studia
  • možnost odložení splátky
  • předčasné splacení bez sankcí
  • nižší úroková sazba

Právě možnost splacení až po ukončení studia představuje jednu z hlavních výhod studentských kont. Kdo se naopak chce finančního břemena co nejrychleji zbavit, může využít předčasného splacení úvěru.

Zpravidla jsou studentské půjčky doprovázeny nižšími úroky a dalšími poplatky. Přesto by si měl každý, kdo o úvěru uvažuje, nejprve přečíst některou z nejlepších knih o financích. Pomáhají zlepšovat finanční gramotnost a předcházet tak problémům s penězi.

Studentská půjčka Česká spořitelna 

Studentskou půjčku od České spořitelny lze využít pouze na úhradu školného a dalších poplatků spojených se studiem. Kromě řádných studentů SŠ, VŠ a VOŠ ji mohou využít také studenti jazykových škol a účastníci dálkových studijních programů. 

Parametry Studentské půjčky České spořitelny:

  • Výše úvěru: od 20 000 Kč
  • Komu je určena: studentům SŠ, VOŠ, VŠ a jazykových škol
  • Maximální doba splatnosti: 10 let
  • Úroková sazba:  8,9 %
  • Poplatek za vyřízení: 0 Kč
  • Předčasné splacení: 0 Kč

Mezi podmínkami České spořitelny není zástava majetku a u úvěrů do 100 000 Kč dokonce ani ručitel. Na druhou stranu vyžaduje Česká spořitelna potvrzení o příjmu. I tento problém se ovšem dá vyřešit, konkrétně doložením příjmu rodičů.

Studentská půjčka České spořitelny si žádá mimo jiné i doložení příjmu.

Studentská půjčka České spořitelny je oblíbená i proto, že během studia umožňuje sjednání nižší splátky. Kromě toho lze splátky lze rozložit tak, že jejich větší část bude vyrovnána až po studiu. I proto má Česká spořitelna recenze zpravidla pozitivní.

Studentská půjčka Gaudeamus od Komerční banky

Výhodný studentský produkt s nízkými úroky a možností odložení splátek představuje také půjčka Gaudeamus od Komerční banky. Je poskytována i studentům středních škol, avšak pouze za účelem úhrady školného.

Rozsah možností využití pro studenty vysokých a vyšších odborných škol je podstatně širší. Mohou díky ní vyrazit třeba studovat do zahraničí nebo si zakoupit vybavení potřebné ke studiu.

Zájemci mohou vybírat ze 2 variant této půjčky pro mladé Gaudeamus a micro Gaudeamus.

GAUDEAMUSMICRO GAUDEAMUS
Výše úvěru 20 000 – 600 000 Kč10 000 – 30 000 Kč
Komu je určena studentům SŠ, VŠ a VOŠ studentům SŠ, VŠ a VOŠ
Maximální doba splatnosti: 10 let8 let
Úroková sazba od 6,9 % p.a.od 6,9 % p.a.
Poplatek za vyřízení0 Kč0 Kč
Předčasné splacení0 Kč0 Kč

Jednou z nejzásadnějších výhod půjčky KB je možnost jejího vrácení až po ukončení studia, tedy až bude mít klient finanční příjem. Během studia je povinen splácet pouze úroky. U úvěrů nad 30 000 Kč je nutné doložit příjem, ručit třetí osobu nebo vkladem u KB. 

Zájemci o micro půjčku Gaudeamus musí mít založený u Komerční banky studentský účet. Zájemcům o běžnou půjčku Gaudeamus stačí mít u KB běžné konto. Pro kladné vyřízení žádosti o úvěr je nezbytné prokázat se 2 doklady totožnosti.

Nebankovní půjčky pro studenty

Vzhledem k malému výběru bankovních studentských půjček jsou studenti ve finanční tísni mnohdy nuceni uchylovat se k nebankovním produktům.

Ovšem ačkoliv bývají inzerovány jako nebankovní půjčky pro studenty, ve skutečnosti se s přihlédnutím k parametrům jedná o klasické nebankovní úvěry, které jsou nabízeny všem zájemcům. I těm, kteří mají studium dávno za sebou.

Nebankovní poskytovatelé často lákají na půjčky bez poplatků a na levné půjčky. Ty se tváří jako extrémně výhodné, avšak ve skutečnosti disponují velice vysokým RPSN, úroky a dalšími poplatky, které špatně informovaného klienta mohou nepříjemně překvapit.

Nebankovní studentské půjčky mohou vést k závážným finančním potížím.

Tyto produkty pak často vedou do dluhové pasti, ze které se jen těžko dostává. Proto mívají nebankovní půjčky recenze často poměrně negativní. Ověřenými nebankovními poskytovateli jsou Zaplo, Provident a Zonky.

Co se vyplatí, je první půjčka zdarma, kterou nabízí nejedna nebankovní společnost a snaží se pomocí ní získat nové klienty. Tato mikropůjčka skutečně nezahrnuje úroky ani RPSN a klient vrátí jen to, co si půjčil.

Nutné je úvěr splatit v řádném termínu, který obvykle nepřekračuje jen několik málo týdnů. Stačí-li studentovi krátkodobá půjčka, je pro něj tento typ úvěru dobrou volbou.

Nejlepší studentský účet 

Na českém bankovním trhu mají studenti na výběr z velkého množství výhodných studentských účtů. Ty se zpravidla vyznačují bezplatným sjednáním, vedením a také výběry, ty nejlepší účty pro studenty však lákají na spoustu dalších bonusů.

Nejoblíbenější účty pro mladé na českém trhu:

Česká spořitelnaÚčet pro studenty
Komerční bankaStudentský účet G2
mBankmKonto #navlastnitriko
UniCredit Bank uKonto pro mladé
RaiffeisenbankeKonto Student Premium
ČSOBČSOB Plus konto
MONETA Money BankMoneta studentský účet Genius Student

Každý z výše uvedených produktů nabízí trochu jiné podmínky. Záleží na každém, jaké výhody preferuje – zda chce banku s velkým množstvím poboček a bankomatů, bezplatné výběry či finanční bonusy. Stačí ujasnit svá očekávání a následně si pro sebe vybrat ten nejlepší nejlepší studentský účet.

Zvláštní oblibě se v poslední letech těší studentský účet Monety. Mohou si ho bezplatně založit a vést studenti od 15 do 26 let. K účtu je poskytována bezkontaktní debetní karta Standard a aplikace Smart Banka, která umožňuje placení mobilem.

Kromě studentského účtu Moneta Money Bank nabízí i dětský bankovní účet Genius, které se po dovršení 15 let automaticky převádí na studentský účet Genius Student.

Copyright © 2021 duveryhodnafirma.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang