Ubraňte se hackerům – sedmero bezpečnosti na internetu

Věděli jste, že počet kybernetických útoků prostřednictvím škodlivého softwaru loni meziročně vzrostl o 358 %? Nejčastěji se jedná o phishingové útoky a ransomware, ale nelze zanedbávat ani ostatní druhy kybernetických hrozeb. Kvůli pandemii se velká část našeho pracovního života přenesla na internet a vypadá to, že už tam zůstane. Dnes je více než kdy dříve třeba si připomínat pravidla bezpečného chování na internetu.

1) Silná hesla

Hesla jsou pro vaše fungování na internetu zcela zásadní. Heslo o šesti znacích tvořené pouze písmeny dokáže hacker hrubou silou prolomit během deseti minut. Bezpečné heslo by určitě mělo splňovat tato kritéria:

  • mít minimálně osm znaků, ideálně více než patnáct
  • obsahovat písmena, čísla a znaky, rozprostřené po celé délce hesla
  • být odlišné pro každou stránku, na kterou se přihlašujete (když útočník získá jedno z vašich hesel, zůstanou ostatní účty v bezpečí)

Tip: Vaše heslo může být i krátká fráze, která vlastně nedává smysl, ale snadno se zapamatuje, například „Peszvykaparagraf.“ Nahraďte některá písmena čísly a speciálními znaky, a máte vyhráno: „P35zvykap@r@gr@f“.

2) Aktualizovaný software

Udržujte svůj software v kondici a v nejnovější verzi! Softwarové nástroje jsou napojeny na světovou databázi známých kybernetických hrozeb, do které neustále přibývají nové záznamy. S aktuálním softwarem vás nic nepřekvapí.

3) Používejte antivirus

Ve světě bezpečnosti informačních technologií je antivirus váš nejlepší přítel. Dokáže blokovat většinu hrozeb, které na vás na internetu číhají. To ale ještě neznamená, že nemáte dodržovat ostatní opatření! Klíčové je zde slovo „většinu…“.

Odborníci doporučují nespokojit se se základní  neplacenou verzí, ale připlatit si za pokročilejší variantu.  Koneckonců, investujete do vlastního bezpečí. Většina placených antivirů do sebe navíc integruje celou řadu dalších služeb, jako jsou VPN systémy nebo antiphishingový software. O obojím ještě bude řeč.

4) Bavte se o bezpečnosti na internetu se svými dětmi

Používají vaše děti společný domácí počítač? Půjčují si od vás váš chytrý telefon? Je to více než pravděpodobné. Právě děti mohou být nejslabším článkem vašeho kybernetického zabezpečení, takže je třeba jim odmala vysvětlovat, co se na internetu smí a co ne. Bavte se s nimi, vše jim vysvětlujte, projevujte zájem o to, co na internetu dělají. Stanovte pevná pravidla a hranice, ideálně používejte nějakou formu softwaru pro rodičovskou kontrolu (většina služeb Googlu ji do sebe má přímo integrovanou).

5) Edukujte se

Čtení tohoto článku je skvělým prvním krokem k bezpečí na internetu, ale zdaleka nestačí! Dokážete například poznat již zmiňovaný phishingový e-mail? Většina lidí by řekla, že ano, jenže časy srdceryvných zpráv od náhle zchudlého prince z Nigerie jsou dávno za námi. Dnes je phishing často téměř nerozeznatelný od běžné komunikace.

6) Dávejte pozor, jaká data o sobě na internetu sdílíte!

Tohle je opravdu důležité. Nevěřili byste, kolik informací je možné získat z nejrůznějších drobností na sociálních sítích. Pokaždé se dvakrát zamyslete, než o sobě na internet něco napíšete. Všechny sociální sítě taky nabízejí možnost „soukromých profilů,“ které si mohou zobrazit pouze lidé, kterým to dovolíte. Stále však o sobě poskytujete data samotné sociální síti, tak na to dávejte pozor.

7) Používejte připojení přes VPN

VPN (virtual private network) je software šifrující data, která posíláte na internet. Pošle je nejprve na server někde jinde ve světě (klidně na úplně jiném kontinentě) a až potom data pošle třetí straně (Facebooku, Googlu). Třetí strana tudíž polohu vašeho počítače vidí na místě, kde se ve skutečnosti nachází jenom server vaší VPN společnosti. Doporučuje se průběžně měnit polohu ve světě, kterou používáte. Většina VPN systémů je samozřejmě zpoplatněná, ale například webový prohlížeč Opera ho poskytuje zadarmo.

Vy už to víte, ale co vaši zaměstnanci?

Úspěšný kybernetický útok stojí velkou firmu průměrně 3,86 milionu dolarů. Kromě úrovně softwarového zabezpečení tu velkou roli hraje lidský faktor – vaši zaměstnanci. Doporučuje se pořádat pravidelná bezpečnostní školení minimálně jednou ročně. Data jsou vaší nejcennější komoditou, dávejte si na ně pozor.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang