Půjčky pro dlužníky a osoby s nízkou bonitou

Jendou z podmínek pro poskytnutí bankovní a většinou i nebankovní půjčky bývá dobrá bonita neboli úvěruschopnost. Existují však i společnosti, které na úvěruschopnost klientů nehledí a peníze půjčí i v případě zadlužení nebo nedostatečného příjmu. Jaké půjčky může získat v podstatě úplně každý a co je dobré o nich vědět?

Solidní poskytovatelé půjček posuzují bonitu žadatelů o úvěr, což mimo jiné zahrnuje kontrolu registru dlužníků a zhodnocení příjmu. Na trhu s nebankovními půjčkami je však možné narazit také na firmy a soukromé osoby, které půjčují i lidem s dluhy, s nízkým příjmem nebo nezaměstnaným.

Půjčky pro každého, mezi něž lze zařadit například půjčky pro dlužníky ihned na účet, představují rizikové produkty, které mnohdy finanční situaci klienta zhorší, místo aby ji vyřešily.

Extrémně nebezpečné jsou půjčky s ručením nemovitostí, u nichž hrozí, že dlužník přijde o střechu nad hlavou. Vždy je před sjednáním podobných půjček vhodné promyslet, zda jde skutečně o jediné možné řešení.

Půjčky pro dlužníky ihned na účet

Půjčky pro dlužníky ihned na účet inzeruje jen hrstka nebankovních poskytovatelů. Podle zákona by již zadlužený člověk žádnou další půjčku získat neměl, proto mu banky ani prověřené nebankovní společnosti jednoduše nepůjčí.

Půjčky pro dlužníky, označované také jako půjčky pro zadlužené, půjčky s exekucí či půjčky bez registru, mívají velmi vysokou úrokovou sazbu, pomocí níž věřitelé vyvažují riziko nesplácení. Kvůli tomu je půjčka pro dlužníky velice nevýhodná a je těžké ji řádně splácet, což s sebou přináší sankce za pozdní splacení a následně ještě vážnější zadlužení.

Podmínky pro získání půjček pro dlužníky jsou mírné, jen někdy je nutné disponovat dostatečným příjmem. Výplata peněz bývá rychlá, v mnoha případech probíhá prakticky okamžitě. Kromě toho, že existují půjčky pro dlužníky ihned na účet, je možné sjednat také hotovostní půjčky pro dlužníky. Často mají podobu půjčky na směnku a jsou poskytovány soukromými osobami.

Půjčky s ručením nemovitostí

Půjčky s ručením nemovitostí mají své výhody i nevýhody. Díky tomu, že jsou zajištěné nemovitým majetkem, lze získat vyšší částky, než je tomu u půjček bez ručení. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že pokud půjčka není řádně splácena, může dlužník o danou nemovitost přijít.

Je-li půjčka zajištěna nemovitostí, podepíše se kromě úvěrové smlouvy také zástavní smlouva. Půjčka je poté zajištěna nemovitostí až do doby, než je zcela splacena.

Výhodou je, že RPSN je u půjček s ručením nemovitostí nižší než u klasických spotřebitelských úvěrů. Díky zástavě totiž klesá riziko nesplácení. Dále mohou být poskytnuty mnohem vyšší částky s delší dobou splatnosti.

Za nevýhodu lze považovat o něco zdlouhavější proces vyřízení, jelikož je nutné zařídit řadu formalit. Žádost o půjčku se může podat jak online, tak na pobočce poskytovatele.

Jakou nemovitostí lze ručit:

 • bytem či domem v osobním vlastnictví
 • rekreačním objektem (chata apod.)
 • pozemkem
 • komerčním objektem

Nemovitost může, avšak nemusí být v osobním vlastnictví žadatele o půjčku. Pokud jde o hypotéku, která je typickým příkladem půjčky s ručením nemovitostí, může jako zástava sloužit také nemovitost, na kterou je úvěr čerpán. Vlastníkem nemovitosti může být také třetí osoba.

Kromě hypotéky se může jednat také o nebankovní půjčku, u které zástava slouží zkrátka jako záruka toho, že poskytovatel nepřijde o své prostředky. Může jít například o půjčku pro ty, kteří mají záznam v registru dlužníků. Díky tomu, že poskytnou zástavu v podobě nemovitosti, mohou získat nový úvěr navzdory svým dluhům.

Výhody a nevýhody půjček pro každého

Půjčky, které jsou poskytované i lidem s dluhy nebo bez dostatečného příjmu, lze souhrnně označit za půjčky pro každého. Společné mají především to, že podmínky pro jejich získání jsou velmi mírné. Zároveň mají tyto půjčky jisté výhody i nevýhody. Mezi obvyklé výhody patří:

 • rychlá výplata peněz
 • možnost získat úvěr i v případě zadlužení
 • možnost získat úvěr i v případě nízkého nebo nulového příjmu
 • jednoduchá online žádost
 • předčasné splacení zdarma

I přes všechny benefity je nutné brát v potaz nevýhody půjček pro každého:

 • vysoká RPSN
 • vysoké sankce při zpoždění se splátkou
 • často si lze půjčit jen nízké částky na krátkou dobu (výjimkou jsou půjčky s ručením nemovitostí)

S výběrem nejvýhodnější nebankovní půjčky mohou pomoci online srovnávače nebo platformy, které fungují jako zprostředkovatelé úvěrů mezi poskytovatelem a žadatelem. Zároveň je vhodné dostatečně promyslet, zda neexistuje jiné řešení stávající finanční situace, než je sjednání drahé nebankovní půjčky.

Copyright © 2022 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang