První pracovní místo – jak se o něj ucházet?

Hledání prvního zaměstnání bývá kvůli absenci zkušeností poměrně náročné. Současně platí, že první práce může do značné míry ovlivnit budoucí profesní život. Jakými způsoby člověk zvýší své šance na uplatnění tam, kde chce začít rozvíjet svou kariéru?

První zaměstnání může být zdrojem cenných zkušeností i místem pro navazování nových kontaktů, které člověku pomohou v budoucím kariérním postupu. Důležité je se dobře připravit na pracovní pohovor.

Videopohovor je možné dnes absolvovat i online.

Při hledání první práce se však vyplatí zvážit také své stávající kontakty – například přátele nebo rodinné příslušníky, kteří by potenciálnímu zaměstnavateli poskytli doporučení. I tímto způsobem je totiž možné najít zajímavou práci, ať už na plný, nebo poloviční úvazek.

Nicméně ve výsledku záleží především na tom, jak se uchazeč o zaměstnání prezentuje, proto je nutné věnovat dostatek času sepisování životopisu a motivačního dopisu. Co má do CV psát člověk, který zatím nemá pracovní zkušenosti? Proč se vyplatí používat profesní sociální sítě? A jak má správně vypadat motivační dopis?

Životopis

Životopis neboli CV je při hledání práce naprosto klíčový. Mnozí absolventi nevědí, co přesně do životopisu psát, protože dosud nebyli nikde zaměstnáni. Jak by měl životopis absolventa vypadat?

Během pohovoru je možné se poznat se zaměstnavatelem.

Poskytnout informace o vzdělání a zmínit brigády související s danou pozicí je samozřejmostí. Stejně tak lze uvést i ty ostatní, zvláště pokud vyžadovaly dovednosti, které by mohl zaměstnavatel ocenit. Určitě není od věci připojit také informace o absolvovaných kurzech a stážích.

K získání vysněné pozice mohou pomoci také jazykové, počítačové a případné další znalosti. Dovednost psát všemi deseti nebo řídit auto (či jiný dopravní prostředek) i znalost Excelu je rozhodně vhodné do CV uvést.

Motivační dopis

Co chybí v CV, lze dohnat v motivačním dopisu. Motivační dopis slouží k tomu, aby uchazeč sdělil zaměstnavateli svou motivaci k dané práci. Představuje tedy způsob, jak maximalizovat své šance na úspěch.

V životopise se uvádí stručné informace o dosaženém vzdělání a pracovních výsledcích. V motivačním dopise má uchazeč vše zmíněné více rozvést, představit se a vysvětlit, proč je zrovna on vhodným kandidátem.

Na pohovor se může dostavit také celé vedení společnosti.

Ne vždy je motivační dopis povinný. Nicméně platí, že je jakýmsi důkazem toho, že uchazeč o místo skutečně stojí. Je důležité si jej nesplést s tzv. průvodním dopisem, což je text, který se píše do těla e-mailu.

Profil na profesních sociálních sítích

Profesní sociální sítě mohou cestu k novému zaměstnání výrazně usnadnit. Tou neznámější a nejvyužívanější je portál LinkedIn, na kterém lze mimo jiné prezentovat své znalosti a dovednosti a spojit se s potenciálním šéfem. Hodí se tedy vědět, jak nahrát životopis na LinkedIn a jak životopis poslat vybranému zaměstnavateli.

Na LinkedIn si uchazeče o zaměstnání může zaměstnavatel také vyhledat sám, navíc je zde možné navazovat nové kontakty a načerpat pracovní inspiraci. Určitě se tedy vyplatí na LinkedIn být, a to i tehdy, když člověk zrovna novou práci nehledá.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang