7 nejlépe placených prací v ČR – kdo má nejvyšší platy?

O přijetí či nepřijetí pracovní pozice rozhoduje spousta faktorů. Vzdálenost z domova a doba dojíždění, pracovní doba, počet dní dovolené, možnost skloubení pracovního a osobního života, výkonnostní prémie, mobil a notebook do osobního užívání, automobil, stravenky nebo výuka cizích jazyků. Přesto je stále jedním z nejdůležitějších kritérií plat. Jaké jsou nejlépe placené práce v ČR? Kde si lze přijít na slušné peníze?

Průměrná mzda rok od roku stoupá, přesto na ni velké procento pracovníků nedosáhne. Výše průměrné mzdy je už považována za dobře placenou práci. V roce 2020 dosahovala průměrná mzda na 35 611 Kč, což bylo v meziročním srovnání navýšení o 1 486 Kč.

Za rok 2021 se průměrná mzda vyšplhala na 38 525 Kč, a to hlavně díky odměnám zdravotníků. Jak jsou na tom nejlépe placené pozice vymykající se všem průměrům běžné dobře placené práci? Které to jsou?

1. Řídící letového provozu

Jak název napovídá, pracovní náplní je řízení letového provozu, neboli dohled nad bezpečností a plynulostí civilní letecké dopravy ve vzdušném prostoru. Řídící monitoruje každé letadlo, které vstoupí do vzdušného prostoru České republiky a udržuje bezpečnou vzdálenost mezi jednotlivými letadly.

K tomu dochází navigováním letadel ve vhodných letových hladinách a tratích. Řídící dále schvalují odlety, přílety a pohyb letadel po ranvejích.

Organizovat vzdušný prostor a pohyb letadel v něm je profese mimořádně náročná na pozornost. Jakákoli chyba může být fatální.

Toto zaměstnání je spojeno s obrovskou mírou zodpovědnosti, maximálního soustředění, preciznosti a vynikající psychické odolnosti. Vysoké nároky jsou vyváženy výší průměrného platu, která se pohybuje kolem 150 – 200 tisíc. Požadavky k přijetí nejsou náročné, postačí maturitní vysvědčení, angličtina a trestní bezúhonnost.

2. Ředitelé společností, CEO

Správný ředitel musí počítat s velkou odpovědností a nadměrnou hladinou stresu. Musí se výborně orientovat ve svém oboru, k čemuž přispívá jak dlouholetá praxe, tak vysokoškolský diplom. Kromě svého oboru se vyplatí mít vystudované i finance, obchod a marketing. Přirozená autorita a řídící schopnosti jsou samozřejmostí.

Časově i psychicky náročné povolání se nehodí pro každého, ačkoli se medián hrubé mzdy točí kolem 170 tisíc. Člověk může splňovat výše uvedené požadavky, avšak pokud není přirozený vůdce a nedokáže správně delegovat úkoly, na ředitelském křesle příliš dlouho nevydrží.

3. Piloti

Profese dopravních pilotů si nárokuje balíček schopností, které by neměly chybět žádnému pilotovi. Odpovědnost, pohotovost, pozornost, rychlé rozhodování, angličtina, zdravotní způsobilost a mimo jiné samozřejmě praxe.

Zájemce bez přechozích zkušeností s létáním může začít uvažovat o kariéře dopravního pilota a pracovní smlouvě až po minimálně roce a půl intenzivního výcviku.

Průměrný plat pilotů v ČR se točí kolem 120 tisíc Kč, přičemž nováčkům jsou u některých leteckých společností z platu strhávány náklady na výcvik. Jiné letecké společnosti však požadují, aby si výcvik hradil pilot sám. V mnoha případech se jedná o 1,5 milionu i více korun.

4. Lékaři

Stát se doktorem je spíše poslání než meta nadprůměrných výdělků. Ovšem k lékařskému povolání se kromě velkých platů váže také vysoká společenská prestiž. Lékaři jsou odpradávna bráni jako kapacity, tím spíše, pokud se věnují některé z úzce profilovaných specializací.

Vysoce náročné a dlouhé studium předcházející samotnému výkonu povolání je sítem samo o sobě. Plat lékaře se odvíjí od specializace (například estetický chirurg), i od místa, kde profesi vykonává. Loňský průměrný plat byl 82 333 Kč, zdravotním sestrám náleželo průměrně 43 865 korun.

5. Pracovníci IT

S příchodem hromadné práce na PC z domova a s masivním přechodem mnoha oborů podnikání do virtuálního prostoru vyvstaly nároky na informační technologie. Pozice jako IT projektový manažer, Cloud specialista, .NET vývojář, C# developer nebo iOS programátor se prakticky ze dne na den staly jedněmi z nejžádanějších profesí na pracovním trhu.

Kvalitní IT specialista, vývojář softwaru či specialista v oblasti bezpečnosti snadno obdrží pozvánku na pracovní pohovor a lehce si přijde na mzdu v řádech desetitisíců nezřídka atakujících hranici sto tisíc. Otázka, jak vydělat peníze z domova, je tímto vyřešena. Začátečníkům pomohou četné kurzy, na nichž školitelé zájemce učí základy programování.

6. Advokáti

Profese advokáta je velmi žádanou mezi uchazeči na právnické fakulty. Tato pozice je ovšem náročná z hlediska pracného studia a orientace ve všech právních kličkách, zákonech a novelách. Úspěšný advokát u soudu musí být navíc ostřílený a velmi dobrý řečník.

Právník i advokát jsou profese vyžadující perfektní znalost zákonů ČR. Zastupují občany v právních záležitostech.

Advokát je díky delšímu studiu, praxi advokátního koncipienta a složením advokátních zkoušek v lepší pozici než běžný právník. Plat advokáta začíná na 45 000 Kč, ovšem často se vyšplhá i ke stovce. Zatímco právníkův průměrný plat loni dovršil 33 611 Kč.

7. Makléř realitní i burzovní

Jedná-li se o makléře realitního či burzovního, v obou případech si daní makléři přijdou na slušnou výplatu. Realitní makléř vyhledává vhodné nemovitosti k prodeji a následně je nabízí zájemcům. Z každého prodeje mu náleží procentuální odměna.

Nicméně, není to jen tak. Správný makléř musí působit reprezentativně, důvěryhodně, musí mít vyjednávací a obchodní schopnosti. Dále musí počítat s tím, že prodej nemovitostí je běh na dlouhou trať a získat provize z prodeje se může oddálit i o několik měsíců.

I proto v realitních kancelářích často dochází k fluktuaci zaměstnanců. Rozhodující je mnohdy motivace zaměstnanců. Průměrný plat realitního makléře v ČR je 36 563 Kč, ti nejschopnější si mohou vydělat i částky rovnající se platům ředitelů korporátu.

Burzovní makléř je pravou rukou obchodníka s cennými papíry. Vyzná se v kapitálových trzích a dané legislativě a jeho meritem činnosti je nákup a prodej akcií, dluhopisů, státních dluhopisů, komodit a derivátů. Investiční makléř si průměrně vydělá 40 až 70 tisíc korun.

Investice jsou pro každého bez rozdílu a stát se rentiérem je lákadlem mnohých. Nezkušeným mohou poradit internetové portály soustředící se na investice, které problematiku a výhody a nevýhody investování podrobně vysvětlují a popisují. Jedním z takových serverů je vPenize.cz.

Copyright © 2022 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang