Díky kryptoměnám se finanční nezávislost stává realitou, začíná koncept nazvaný FIRE

Digitální měny, jako je bitcoin, existují již více než deset let a zažily již boom i propad. Měnící se prostředí investování a nárůst přístupu k technologiím vedly k tomu, že novější generace investorů přijala kryptoměny jako finanční nástroj.

Právě rychlý růst kryptografických trhů v posledních několika letech činí tento prostor pro investory atraktivním. Bitcoin sám o sobě přinesl za poslední čtyři roky ohromující 1 300 % návratnost investic. Ether zase od roku 2017 vzrostl o více než 9 000 %.

Rozmach kryptoměn, který nastal v roce 2021 a částečně 2022 odráží širší přijetí, protože se do něj zapojili jednotlivci i firemní investoři. Na začátku roku 2020 se bitcoin obchodoval kolem 7 000 dolarů a v na začátku roku 2022 se pohyboval kolem 40 000 dolarů (pokles z 60 000 dolarů z maxima v roce 2021).

K takovému růstu přispěl zájem podniků a vyjasnění regulace, což umožnilo dalším bankám, aby se kryptoměna stala součástí služeb poskytovaným klientům.

Koncept FIRE – Finanční nezávislost, brzy do důchodu

Potenciálně astronomické zisky v kryptoměnách mohou být lákavé pro fanoušky konceptu FIRE.

  • Tento akronym je zkratkou: Financial Independence, Retire Early
  • V překladu: Finanční nezávislost, brzy do důchodu

To první znamená žít bez dluhů a nikomu nic nedlužit. Naproti tomu druhý pojem poukazuje na odchod do důchodu před dosažením standardního věku s dostatečnými úsporami na celý život.

Mezi fanoušky FIRE patří lidé, kteří si chtějí zkrátit cestu k finanční nezávislosti nebo předčasnému odchodu do důchodu. Odborníci uvádí, že u mladších investorů je přirozená náklonnost ke kryptoměnám. Patří k jejich generaci a představuje novou šanci, jak se prosadit.

Toto životní hnutí se mezi mileniály stalo virálním a jeho realizace je na papíře poměrně jednoduchá. Zatímco člověk pracuje, shromažďuje, spoří a investuje své peníze do aktiv, která mohou generovat pasivní příjem.

Jak kryptoměny umožňují FIRE?

Pasivní příjem by měl být schopen za nějakou dobu nahradit měsíční příjem a zříci se práce na plný úvazek. Kryptoměny, jako je bitcoin, ether a další, dnes mohou fungovat jako investiční aktiva, z nichž lze dlouhodobě těžit. S jejich pomalu rostoucím přijetím nelze popřít, že kryptoměny se stávají pomalu a jistě zavedeným finančním nástrojem, který donutil vlády na celém světě přehodnotit svůj původní postoj.

Kryptoměny sice překonaly tradiční investice, ale jednou z jejich nevýhod je také obrovská volatilita na kryptotrhu. Je důležité, aby se investoři vzdělávali a měli se na pozoru před kryptoměnami, které jsou poměrně nové a nabízejí příliš dobré výnosy na to, aby to byla pravda.

Nahoru a dolů

Jak naznačuje obraty hodnoty u kryptoměn a podobně se chová také bitcoin, kryptoměny nabízí také extrémní vzestupy a pády hodnoty a ty mohou podkopat jinak solidní plánování.

Odborníci na FIRE klienty vybízí, aby zvážili jakoukoli investici, která může lidem pomoci dosáhnout finanční nezávislosti, ale nedoporučuje se spoléhat pouze na kryptoměny. Někteří odborníci uvádí, že humbuk a emoce kolem kryptoměn ve skutečnosti mohou lidi odvést od některých základních principů solidního plánu FIRE.

Proč jsou kryptoměny riskantní sázkou

Ve srovnání s jinými investicemi jsou kryptoměny stále v plenkách. Při pohledu na nedávný boom nelze zapomínat a ignorovat roky, kdy ceny kryptoměn zůstávaly na stejné úrovni nebo prudce klesaly. Očekávat, že investice do kryptoměn bude i nadále prudce stoupat jako doposud, je podle odborníků nejistá sázka pro investory, kteří chtějí jít brzy do důchodu.

Místo toho odborníci doporučují, aby se fanoušci FIRE drželi osvědčených metod:

  • Disciplinovanosti v oblasti úspor a výdajů
  • K tomu agresivních, cílených investic do akcií a dalších osvědčených aktiv

Někteří investoři používají kryptoměny jako zajištění proti inflaci. Digitální měny sice nejsou vázány na dolar nebo jinou hodnotnou světovou měnu, zároveň není zaručeno, že jejich dlouhodobá výkonnost bude vyšší než výkonnost akciového trhu, který má za sebou několik desetiletí úspěšného vývoje. Například index S&P 500 vykázal za posledních 20 let průměrný roční výnos přibližně 6,4 %.

Příběhy o rychlém zbohatnutí

Samozřejmě existuje spousta příběhů o investorech, kteří zbohatli na bitcoinech a dalších digitálních měnách – a je možné rychle vydělat spoustu peněz, pokud investoři správně načasují trh.

Problém je, že načasovat trh je těžké. Na každý příběh o milionáři z bitcoinu připadá mnoho jiných, méně medializovaných příběhů o investorech, kteří na trzích s kryptoměnami přišli o peníze.

Podle odborníků se většina investorů FIRE se snaží snížit míru úzkosti, kterou pociťují v souvislosti s penězi. Pokud investují do kryptoměn, je těžké nemít starosti každý den. To není životní styl, po kterém by většina FIRE investorů toužila.

Dlouhodobé vyhlídky kryptoměn

Kryptoměny se mohou v budoucnu stát méně volatilní investiční příležitostí. Například v roce 2021 vstoupil jako první podobná společnost na burzu Nasdaq startup Coinbase, který obchoduje s digitálními měnami.

Další mainstreamové přijetí by mohlo pomoci nastolit éru, kdy bude kryptoměna jako měna více akceptována a méně náchylná k divokým výkyvům hodnoty, což z ní učiní schůdnější zdroj příjmů pro lidi žijící ze svých úspor.

Podle odborníků zařazení kryptoměn jako 1 až 5 % portfolia může být zajímavým experimentem pro investory FIRE, kteří zvládnou případné ztráty. Zároveň se musí jednat o investory, kteří si nemyslí, že by je stresovalo sledování každodenních vzestupů a pádů trhu s kryptoměnami.

Odborníci dále uvádí, že je na každém, aby si řekl, co mu připadá správné. Pokud investor dokáže finančně i emocionálně přežít náhlý 50% pokles své investice do kryptoměn, potom asi stojí za to se jimi zabývat.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang