8 % Čechů investovalo do kryptoměn – nejoblíbenější zůstává bitcoin

Investic do kryptoměn v posledních letech přibývá, nejvíce jim důvěřují muži do 30 let. Zároveň se snižuje počet lidí, kteří s pojmem kryptoměna nejsou vůbec obeznámeni. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti STEM/MARK, které byly zveřejněny v březnu 2021.

Z výsledků výzkumu je patrné, že zájem o kryptoměny v posledních letech roste. Mnozí se táží, jak a kde koupit bitcoin. Jiní zase hledají způsoby, jak těžit bitcoin, a přemýšlí, jak moc se jim těžba vyplatí.

Pravdou je, že se příliš nevyplatí. Důvodem je jednak to, že grafické karty na osobních počítačích nejsou s to konkurovat profesionálním těžebním soustavám, a jednak to, že příjmy z bitcoinu podléhají zdanění. O tom mnoho začátečníků není informováno, jelikož téma kryptoměn z hlediska práva není příliš rozšířené. Snazší a výnosnější je, zejména pro nováčky, kryptoměnu koupit.

Jednou z platforem určených pro směnu kryptoměn je Crypto.com. Tato burza zároveň nabízí kartu Crypto.com, na kterou lze nabít peníze a následně s ní platit jako s každou jinou platební kartou.

Vyzkoušet kartu Crypto.com >

Průzkum společnosti STEM/MARK ukázal, že do některé z kryptoměn investovalo celkem 8 % Čechů, převážně mužů. Nejznámější přitom zůstává bitcoin, který mnozí považují za synonymum kryptoměny. Zvyšuje se také povědomí o měnách ethereum a litecoin.

Do průzkumu se zapojilo 487 respondentů ve věku od 15 do 60 let. Vedle 8 % účastníků výzkumu, kteří již do kryptoměn investovali, se dalších 17 % o investice zajímá a do budoucna je zvažuje. Celkem 13 % dotázaných pak o nákupu přemýšlelo, nicméně nakonec od něj upustilo.

Dle autora výzkumu Jana Buriance o investici do kryptoměn přemýšlí čtvrtina mužů, ve věkové kategorii do 30 let je to dokonce téměř 30 %. Ti, kteří o nákupu uvažovali, avšak nakonec si to rozmysleli, nejčastěji uváděli důvody jako nedůvěra, nestabilita nebo riziko.

Nejvíce Čechů zná bitcoin, zvyšuje se také povědomí o kryptoměnách ethereum a litecoin.
Nejvíce Čechů zná bitcoin, zvyšuje se také povědomí o kryptoměnách ethereum a litecoin.

Z výzkumu společnosti STEM/MARK dále plyne, že nejvíce investicím do kryptoměn věří lidé do 30 let. Tři čtvrtiny respondentů spadajících do této věkové kategorie souhlasily s tvrzením, že kryptoměny budou v budoucnosti nezřídka využívané. Pouze pětina respondentů ve věku do 30 let uvedla, že kryptoměnám nedůvěřuje.

TIP: O tom, jak se stát rentiérem, pojednává tento článek na vPenize.cz.

Výzkum se zaměřil také na to, o jakých kryptoměnách mají Češi povědomí. Nejznámější nadále zůstává bitcoin, který znalo 95 % respondentů. Přibližně čtvrtina z nich znala kryptoměny etherum a litecoin a pouze 5 % neslyšelo o žádné kryptoměně. Celkově byla obeznámenost s různými kryptoměnami opět vyšší mezi muži a mladými lidmi do 30 let.

Od posledního průzkumu v roce 2018 se podíl respondentů, kteří do kryptoměn již investovali nebo o tom uvažovali, zvýšil téměř na dvojnásobek. Z údajů burzy BitStock vyplývá, že hodnota prodaných bitcoinů a dalších kryptoměn v lednu dosáhla téměř půl miliardy korun. Důvodem je rostoucí cena bitcoinu a s tím spojená rostoucí poptávka.

Copyright © 2021 duveryhodnafirma.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang